Spektakl „Lalka” w Teatrze Muzycznym w Łodzi

 

W dniu 21 lutego 2017r. uczniowie klas II wraz z p. Eweliną Kaler i p. Maciejem Gałką udali się do Teatru Muzycznego w Łodzi na inscenizację „Lalki” Bolesława Prusa.

Wśród znawców literatury polskiej na wieść, że któryś teatr odważył się wystawić to arcydzieło na deskach scenicznych, nasuwa się proste pytanie: jak oni to zaadaptowali? Jak to jest zrobione? Przecież to praktycznie niewykonalne! Tego trudnego zadania podjęła się grupa aktorów z Krakowskiej Agencji Artystycznej.

W trakcie 2 godzinnego spektaklu w błyskawicznym tempie aktorzy przenoszą nas z mieszczańsko-arystokratycznego salonu na dworzec kolejowy (z którego nawet odjeżdża pociąg!); ze sklepu Rzeckiego do paryskiego laboratorium, gdzie gości Wokulski; czy z ogrodów Prezesowej Zasławskiej na warszawską ulicę. A wszystko z wielką dbałością o klasyczny kostium i stylowe wnętrza.

W ten sposób nasi poloniści zaproponowali uczniom widowisko, będące znakomitym materiałem wyjściowym do omawiania na zajęciach tego największego, wielowątkowego dzieła polskiego pozytywizmu. (zjęcia – źródła internetowe)