Obchody „Dnia Sybiraka” w Sieradzu

W poniedziałek 18 września uczniowie klas mundurowo-policyjnych wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły wzięli udział w powiatowych obchodach Dnia Sybiraka w Sieradzu.

Data tego święta nie jest przypadkowa i pokrywa się z bardzo ważną datą historyczną – 17 września 1939 roku, kiedy to podczas drugiej wojny światowej ZSRR napadł na Polskę.

Dzień Sybiraka organizowany jest ku czci ofiar i osób zesłanych na Syberię. Jest to czas na zadumę i refleksję nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, ale także lekcja historii dla osób najmłodszych, które bardzo często mają słabą wiedzę na temat historii.

Pierwszym punktem obchodów była msza święta w kościele garnizonowym w Sieradzu, sprawowana w intencji pomordowanych i zaginionych na Wschodzie, walczących o wolną Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej i tych, którzy zmarli po powrocie z katorgi.

Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik „Pamięci Zesłańców Sybiru”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości i odczytano Apel Pamięci.

W obchodach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, sybiracy, uczniowie i mieszkańcy Sieradza.

Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. W uroczystości wzięła również udział kompania honorowa jednostki.