99 rocznica odzyskania niepodległości uczczona przez uczniów ZSP w Warcie

W przededniu 99 rocznicy odzyskania niepodległości, uczniowie klas III naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem Pana Radosława Króla, akademię upamiętniającą legionistów Józefa Piłsudskiego. W przygotowania włączyli się również: p. Ewelina Kaler, p. Małgorzata Klimczak-Alejziak oraz p. Maciej Gałka.

Scenariusz programu słowno-muzycznego opierał się na wspomnieniach żołnierzy walczących o wolność naszego narodu: Michała Tadeusza Brzęka- Osińskiego - żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz 1 Pułku Ułanów Władysława Beliny-Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień Legionisty i Piłsudczyka (1905-1939)”, Pamiętniki Władysława Kownasa – żołnierza I Brygady Legionów, zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”. Do programu wpleciono piosenki śpiewane przez piłsudczyków oraz wzbogacono go o prezentację zdjęć Marszałka i jego oddziałów.

W ten sposób uczczono Narodowe Święto Niepodległości i przypomniano młodzieży o szacunku należnym tym, którzy złożyli ofiarę z własnego życia na ołtarzu Ojczyzny.

Natomiast w dniu 11 listopada poczet sztandarowy ZSP weźmie udział w Mszy Św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej w kościele p.w. św. Mikołaja w Warcie.

Galeria: klik