Wizyta w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

 

Tuż przed feriami zimowymi wybraliśmy się na zwiedzanie nowego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Do wizyty w tym miejscu zachęcił nas ubiegłoroczny pobyt w tamtejszym planetarium. W tym wyjątkowym miejscu, jakim jest zabytkowa elektrownia węglowa, poznawaliśmy świat paliw, zobaczyliśmy wnętrza kotła oraz jak turbina współpracuje z generatorem. Co silniejsi uczniowie własnoręcznie "wyprodukowali prąd". Jak czytamy w opisie kolejnych odwiedzanych przez nas stanowisk: "Zjawiska, przemiany chemiczne zachodzą w makroświecie, czyli w świecie naszych zmysłów: widzimy gotującą się wodę, czujemy zapach kwiatów, smak chlorku sodu (czy dzisiejsza jajecznica była dobrze posolona?) czy porowatość powierzchni. Jeżeli jednak chcielibyśmy te procesy i stany wyjaśnić, to sięgamy już do świata cząsteczek, jonów, atomów, elektronów, kwarków. A w tym pomocne nam będą np. stanowiska z grą chemiczną czy losowaniem pierwiastków oraz infografiki - pomogą nam choć trochę przekroczyć granicę zrozumienia świata cząstek". Nie lada przeżyciem była możliwość skorzystania z symulatora lotu w kosmos. Mogliśmy przez chwilę poczuć się jak prawdziwi kosmonauci uczestniczący w międzynarodowej misji kosmicznej. W wycieczce uczniom towarzyszyli: dyrektor Tadeusz Dolny oraz p. Maciej Gałka.

Galeria: klik