„Dzień Sybiraka” w Sieradzu


Od 1991 roku organizowany jest w dniu 17 września przez Związek Sybiraków, polską organizację grupującą byłych zesłańców, Dzień Sybiraka.

Jak co roku, w tym dniu, uczniowie klas mundurowo-policyjnych wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły uczestniczyli w 79. rocznicy napaści radzieckiej na Polskę w Sieradzu. Wraz z młodzieżą w wyjeździe uczestniczyli Dyrektor Dominik Strumiński oraz Pan Radosław Król.

17 września w sieradzkiej Bazylice Mniejszej odprawiona została msza święta w intencji pomordowanych i zaginionych na Wschodzie. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik „Pamięci Zesłańców Sybiru”, gdzie, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyła się dalsza część uroczystości. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych ze Starostą Panem Mariuszem Bądziorem na czele, reprezentanci służb mundurowych oraz kombatanci. Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.