Konkurs wiedzy o spadochroniarstwie

Pięcioosobowa drużyna uczniów klasy I reprezentowała ZSP Warta w VIII edycji konkursu „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa”. Nasza ekipa wywalczyła III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zmagania konkursowe odbywały się w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Przez godzinę młodzież musiała odpowiedzieć na 30 pytań, ułożonych przez Władysława Sieczkowskiego, prezesa sieradzkiego oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy. Następnie przemaszerowano pod kościół garnizonowy, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę w latach 1918-1921 i 1939-1945.

Konkurs przypada co roku w drugiej połowie września, w okolicach kolejnych rocznic lądowania polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego w rejonie miasta Driel podczas bitwy o holenderskie Arnhem w 1944 r. Jest on również formą uczczenia Dnia Spadochroniarza, przypadającego 23 września.

Młodzież do konkursu przygotowywała się pod okiem Pani Małgorzaty Klimczak-Alejziak, a w trakcie testu kciuki za uczniów trzymał Pan Maciej Gałka. (zdjęcia: Tomasz Oszczęda - Starostwo Powiatowe w Sieradzu)

Galeria: klik