Ognisko Patriotyzmu w ZSP w Warcie

Piątkowe popołudnie 9 listopada, uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie, spędzili przy wspólnym ognisku, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Ogniska Patriotyzmu na 100 lat niepodległości". Oprócz wspólnego śpiewu piosenek i pieśni harcerskich, żołnierskich i patriotycznych, zaprezentowano zebranym pokaz historycznych zdjęć, upamiętniający mieszkańców Warty, którzy w 1918 roku wyzwalali nasze miasto z rąk wojsk niemieckich. Program przygotowano pa podstawie artykułu Pani Barbary Cicheckiej - Kustosz Muzeum Miasta i Rzeki Warty - pt. "Gdzie są chłopcy z tamtych lat?".

Oprawę muzyczną zapewnili Pan Maciej Gałka na organach oraz Adrian Rymarz - uczeń klasy I - na saksofonie. Tym samym uczciliśmy pamięć o młodych, dzielnych mieszkańcach naszego miasta i okolic, którzy „na żołnierski poszli szlak, a czas zatarł ślad”.

Spróbowaliśmy tego popołudnia nieco „ocalić od zapomnienia” dzielnych nastolatków, kierowanych przez nauczycieli, urzędników, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Tym, którzy złożyli na ołtarzy Ojczyzny ofiarę z własnego życia, poświęciliśmy słowa M. Konopnickiej:

"Ty, coś walczył dla idei,
Chwała ci!
Boś wykrzesał z Twej nadziei,
na wskroś burzy i zawiei
jasne dni...
Ciebie niosły w wielkie boje
archanielskie skrzydła Twoje,
i odzianyś jest przed światem
blaskiem ducha i szkarłatem
własnej krwi!"

Wszystkim za przybycie podziękował Dyrektor Dominik Strumiński.

Galeria: klik