RAJD SZLAKAMI WALK NAD WARTĄ WE WRZEŚNIU 1939 ROKU

Była to XXI terenowa lekcja historii, organizowana przez Biuro Edukacji Publicznej łódzkiego oddziału IPN. Ideą tego przedsięwzięcia było upamiętnienie walk stoczonych przez Wojsko Polskie na naszym terenie podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Mieliśmy za zadanie odwiedzić miejsca związane z tymi walkami, wysłuchać prelekcji pracowników IPN oraz wykonać szereg zadań związanych z historią II wojny światowej oraz Warty i okolic.

Główną częścią imprezy był rajd terenowy, do którego przystąpiły reprezentacje 13 szkół z województwa łódzkiego. Naszą szkołę reprezentowała 21-osobowa grupa młodzieży, którą opiekowali się pp. Grzegorz Nawrot i Radosław Król. Nasza grupa była bardzo dobrze przygotowana do rajdu - mieliśmy odpowiednie obuwie i odzież turystyczną, apteczkę, 2 busole, odblaskowe kamizelki i duży transparent z napisem LO WARTA - jednym słowem, wszystko co potrzeba. Zebraliśmy się przed godziną 10.00, niecierpliwie oczekując na przyjazd autobusu, który niestety zjawił się z prawie godzinnym opóźnieniem.

Nie zrażeni tym faktem, w dobrych humorach udaliśmy się autokarem najpierw do miejscowości Boczki, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć bardzo ciekawą wystawę pojazdów historycznych pana Jacka Kopczyńskiego. Wewnątrz dużej hali stały różne modele polskich, niemieckich i rosyjskich pojazdów wojskowych, stare samochody i motocykle oraz inne piękne maszyny - prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historycznych militariów i motoryzacji ! Gospodarz tego niezwykłego miejsca bardzo ciekawie opowiadał nam o pojazdach ze swojej kolekcji. Widać było, że pan Kopczyński to prawdziwy koneser i pasjonat tego tematu.

Po przejeździe do miejscowości Lasek koło Rossoszycy rozpoczęliśmy główną część imprezy - rajd terenowy ! Otrzymaliśmy 2 mapy, i wyposażeni w busole rozpoczęliśmy 15-kilometrową wędrówkę przez polne drogi i leśne bezdroża do miejscowości Glinno. Po drodze nie obeszło się bez pewnych komplikacji, kilka razy przyszło konsultować się z mapą i GPS-em w ręku, aby ustalić właściwą trasę marszu i nie zabłądzić w gęstwinie. W końcu jednak, po jakichś 3 godzinach intensywnego marszu, szczęśliwie dotarliśmy do celu.

Po złożeniu znicza przy pomniku żołnierzy polskich, pochowanych na cmentarzu wojennym w Glinnie, udaliśmy się w dalszą drogę. Tym razem marszruta wiodła wzdłuż terenów zalewowych zbiornika Jeziorsko. Mieliśmy okazję podziwiać malowniczą pradolinę Warty oraz rozmieszczone na wyniosłej skarpie polskie schrony bojowe z 1939 roku. Wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji na temat walk stoczonych w tym miejscu przez polskich żołnierzy.

Ostatnimi etapami naszej wędrówki były: punkt obserwacji ptaków nad Jeziorskiem, klasztor ojców bernardynów w Warcie oraz cmentarz żydowski, sąsiadujący z naszą szkołą. We wszystkich tych punktach pracownicy IPN-u udzielili nam wielu interesujących informacji, które wzbogaciły naszą wiedzę na temat tych miejsc.

Wróciliśmy do szkoły ok. godziny 17, zmęczeni ale zadowoleni, czując w nogach ciężar przemaszerowanych kilometrów.Niczym stado wygłodniałych wilków rzuciliśmy się na kanapki i grochówkę. Nasza drużyna uzbierała po drodze 7 punktów. Po zaciętej dogrywce zajęliśmy ostatecznie 4 miejsce. Tuż za podium....

Nasza szkoła wzbogaciła się o mapę, dyplom pamiątkowy, a uczniowie o torbę cukierków oraz mnóstwo niezapomnianych wspomnień (nie mówiąc już o solidnej porcji tlenu i ruchu na świeżym powietrzu). Mamy nadzieję, że w przyszłości nasza szkoła również zaangażuje się w tego rodzaju przedsięwzięcia.

Autor artykułu: Radosław Król

Więcej zdjęć w galerii: http://liceumwarta.home.pl/galeria/category/2-rajd