O savoir-vivre na uniwersytecie

W piątek, 5 kwietnia, młodzież z warckiego liceum odbyła kolejne już spotkanie w ramach patronatu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Tym razem zajęcia przybrały formę warsztatów i dotyczyły ogólnie pojętej kwestii savoir-vivre. Pierwsze zajęcia poprowadziła prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa i dotyczyły one zasad dress codu.
- Pani profesor wyjaśniła młodzieży tematykę doboru stroju do sytuacji i okoliczności w jakiej się znajdujemy. Szeroko omówiła zasady dostosowania kreacji do wyjścia na bal, przyjęcie rodzinne, rozmowę kwalifikacyjną, czy spotkanie z przyjaciółmi. Młodzież uczyła się także, jak na różne sposoby zawiązać krawat, miała również okazję podziwiać projekty studentów z pracowni edukacji plastycznej – wyjaśnia Maciej Gałka, polonista ZSP w Warcie.
Drugie ćwiczenia poprowadziła mgr Katarzyna Strojna - Bigora. W ich trakcie uczestnicy zapoznali się z technikami emisji głosu oraz sztuką autoprezentacji na forum publicznym.
- Ćwiczenia odbywały się na specjalnie przygotowanej do tego sali rytmiki. Uczniowie poznali techniki oddychania, metody ćwiczenia aparatu i narządów mowy oraz odpowiedniej artykulacji głosek. Zdobyli wiedzę na temat technik relaksacji po męczącym dniu nauki i pobytu w szkole – tłumaczy Nina Michalak –Orszulak, germanistka i pedagog w ZSP w Warcie.
Zajęcia zawierały elementy coachingu i dodatkowo pobudzały do wzrostu samooceny, dowartościowania drzemiących w każdym nas mocnych stron. Dzisiejsze zajęcia na UAM wniosły ogromną wartość i wiedzę przydatną w codziennym życiu. To niezbędnik zasad, które można wykorzystać przygotowując się do poszukiwania pracy, czy planowaniu udziału w uroczystościach rodzinnych i firmowych. Uczniom w wyjeździe towarzyszyli nauczyciele: Nina Michalak-Orszulak i Maciej Gałka.

Galeria: klik