Inscenizacja III części „Dziadów” w wykonaniu Teatru Forma

Uczniowie naszej szkoły mieli dzisiaj okazję do kontaktu ze sztuką. Wszystko za sprawą wizyty aktorów z Teatru FORMA z Białegostoku, którzy przenieśli nas do czasów zaborów i prześladowań, jakie spadły zwłaszcza na młode pokolenie Polaków. Uczestnicząc w inscenizacji "Dziadów cz. III" publiczność stała się świadkiem przemiany wewnętrznej Gustawa w Konrada - gotowego oddać życie za Ojczyznę. Wysłuchaliśmy również Wielkiej Improwizacji, czyli monologu Konrada i jego sporu z Bogiem o „rząd dusz”.
Minimalistyczna dekoracja i stroje aktorów oddawały klimat celi więziennej. Ciekawym rozwiązaniem scenicznym było odegranie scen zbiorowych przez dwie osoby. W tym celu posłużyły aktorom płaskie postacie – kukiełki oraz maski. Jak piszą sami aktorzy: "Celem spektaklu jest chęć przybliżenia Dziadów III cz. nie tylko jako wybitnego dzieła A. Mickiewicza, ale przede wszystkim spojrzenie na to dzieło od strony bohaterów. Ich problemów, dylematów, wątpliwości, marzeń i ambicji, że każdy współczesny młody człowiek przeżywałby podobnie, jeżeli byłby postawiony do próby poświęcenia życia za wolność ojczyzny". Młodzież w atmosferze skupienia przyglądała się grze aktorów, aby jeszcze lepiej zrozumieć przesłanie lektury wieszcza narodowego.

Galeria: klik