Spotkanie partnerów programu Comenius w Warcie

Program "Ecological footprints for Citizenship and Sustainability" w ramach Life-long Learning Program COMENIUS zakłada pracę w międzynarodowych zespołach nad ograniczeniem naszego śladu węglowego bez radykalnych zmian naszych zwyczajów i przyzwyczajeń. Młodzież w ramach spotkań w różnych krajach może poszerzać nie tylko zakres wiedzy związanej z tematem, ale także poznawać kraje, język i kulturę oraz zwyczaje partnerów.

W dniach 18 - 25 października 2014 roku Dziewiętnastu uczniów i dwunastu opiekunów z Włoch, Grecji, Francji i Niemiec zagościło w murach ZSP w Warcie.

Podczas wizyty w Warcie skupialiśmy się nad sposobami ograniczenia emisji CO2 nie zmieniając radykalnie sposobu naszego żywienia. Nasi partnerzy poznali pracę w gospodarstwie wyspecjalizowanym w hodowli bydła oraz farmę karpia Koi. Ponadto przygotowaliśmy dwa stoiska warzyw z naszego ogródka. Nasi uczniowie wraz z partnerami nie tylko wykopali i umyli warzywa, ale także mieli możliwość porównać warzywa uprawiane przy użyciu nawozów sztucznych oraz te, który było uprawiane zgodnie z zasadą zrównoważonego rolnictwa. Uczestnicy projektu wykorzystali przygotowane warzywa do wykonania sałatek oraz sprawdzili swoją wiedzę w konkursie związanym z ekologią. Podczas wizyty w Kopalni Węgla Bełchatów poznaliśmy skutki wydobycia węgla, zobaczyliśmy obszar opalni odkrywkowej oraz tereny zagospodarowane po wydobyciu. Prezentacji postępów pracy w projekcie dokonaliśmy w nowoczesnej i dobrze wyposażonej sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sieradzu.

Nasi partnerzy poznali nie tylko uroki gminy i miasta Warta, ale byli zauroczeni Sieradzem, Łodzią i Kaliszem. Nasi partnerzy nie tylko zobaczyli budowle historyczne, ale mieli możliwość zakupu pamiątek w galeriach handlowych. Zwiedzaliśmy m. in. Muzeum Włókiennictwa oraz ulicę Piotrkowską w Łodzi, Zamek oraz zagrodę młynarską w Uniejowie, skansen sprzętu pancernego w miejscowości Boczki. Szczególnie podobała się naszym uczniom i partnerom kąpie w wodach termalnych w Uniejowie.  

Uczniowie ZSP w Warcie pokazali czym zajmują się na co dzień, zapraszając na pokaz samoobrony oraz konkurs strzelania.

Podczas spotkania zawiązały się międzynarodowe przyjaźnie. Partnerzy chwalili organizację wizyty oraz oczywiście polską gościnność. Nasi partnerzy wrócili zmęczeni ale zachwyceni Polską, ziemią sieradzką oraz miastem Warta. Był to dla nas ciężki, ale jakże przyjemny okres. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania z naszymi partnerami, tym razem w Niemczech.