Wyjazd do Włoch

W dniach między 14 marca 2015 a 21 marca 2015r. odbył się ostatni już wyjazd w ramach projektu LLP Comenius Ecological Footprint for Citizenship and Sustainability realizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie w latach 2013-215.

W wyjeździe do Rzymu uczestniczyło czworo uczniów (Monika Juszczak, Oskar Łużyński, Szymon Ibosz i Artur Banaś) oraz czworo nauczycieli (Grzegorz Nawrot, Małgorzata Klimczak-Alejziak, Anna Madaj i Krzysztof Marciniak).

Celem wyjazdu było zaprezentowanie efektów pracy w ostatnim już etapie projektu, przedstawiliśmy w jaki sposób zmieniły się nasze przyzwyczajenia wpływające na ograniczenie emisji CO2. Ponadto, odtworzyliśmy dwa wcześniej przygotowane filmy, pierwszy przedstawiał nasze przyzwyczajenia związane a czasem wolnym, które mają wpływ na ochronę środowiska oraz kolejny, film będący produktem końcowym. Podczas wyjazdu podsumowano prace w projekcie.

14 marca rozpoczęliśmy podróż do Rzymu, partnerzy goszczący naszych uczniów powitali nas na lotnisku, uczniowie udali się do domów aby spędzić wieczór z rodzinami goszczącymi poznając Włoskie tradycje i zwyczaje, natomiast nauczyciele pojechali do hotelu. W niedzielę zarówno uczniowie i nauczyciele zwiedzali główne atrakcje turystyczne Wiecznego Miasta oraz uczestniczyli w modlitwie Anioł Pański na Placu Św. Piotra. Poniedziałek 16 marca rozpoczęliśmy spotkaniem wszystkich partnerów w szkole, zwiedziliśmy budynek szkolny oraz ogródek przyszkolny naszych włoskich partnerów oraz uczniowie grali w piłkę siatkową. Po południu udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Watykańskiego. Następnego dnia naszej wizyty w Rzymie zwiedzaliśmy Centrale Montemartini – muzeum w starej ciepłowni miejskiej, po czym udaliśmy się do Sali Baldini na koncert uczniów włoskich. W środę 18 marca, po zgromadzeniu w szkole, pojechaliśmy zwiedzać letnią rezydencje Prezydenta Włoch położoną w malowniczym lesie otoczoną rzadkimi gatunkami roślin i ptaków. Po powrocie do szkoły wykonywaliśmy „dzieła sztuki” ze zużytych opakowań – zadanie doskonale wpisało się realizację zagadnienia związanego z recyclingiem. Kolejnego dnia całą grupą udaliśmy się do starożytnego centrum Rzymu aby zwiedzić najpierw Koloseum, a następnie Forum Romanum. Następnie zostaliśmy zaproszeni do Uniwersytetu La Sapienza na wykład o dewastacyjnym wpływie człowieka na środowisko. Poranek piątku 20 marca poświęcony był prezentacją efektów prac w projekcie oraz produktów końcowych. Nasza grupa zaprezentowała się na wysokim poziomie, a materiały wizualne zrobiły wrażenie na wszystkich zebranych, czego wyraz dali długim aplauzem. Ostatnim punktem programu była wycieczka autokarowa wokół najważniejszych i najładniejszych zabytków Wiecznego Miasta. W sobotę rozpoczęliśmy podróż powrotna do Warty.

Wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci nie tylko dzięki urokliwym miejscom, które widzieliśmy, ale także gościnności, której doświadczyliśmy.